Specjalistyczny Gabinet Lekarski

Prof. dr hab. n. med. Piotr Wałęga

Małoinwazyjne leczenie choroby hemoroidalnej metodą DGHAL
Godziny otwarcia
PON 17:00 - 19:00
ŚR 17:00 - 19:00

Rejestracja

Rejestracja pacjentów odbywa się pod numerem telefon 12 251 49 00 od poniedziałku do czwartku w godzinach od 17.00 do 20.00.

NOWA KONCEPCJA LECZENIA SZCZELINY ODBYTU – OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE (PLATELET RICH PLASMA) I FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA (PLATELET RICH FIBRIN)

Szczelina odbytu to przypadłość okolicy odbytu szczególnie dokuczliwa, zwłaszcza gdy dotyczy ludzi młodych czynnych zawodowo. Ból i krwawienie w trakcie defekacji, dyskomfort, pieczenie czy nawet ból po oddaniu stolca, to dolegliwości dobrze znane większości zabieganej populacji XXI wieku. Nierzadko, ze względu na długi okres występowania dolegliwości dochodzi do zmian psychicznych, co z kolei – jak w systemie samonakręcającego się mechanizmu – pogłębia dolegliwości somatyczne.

Niestety wciąż nie mamy jasnej koncepcji przyczyny powstania szczeliny odbytu. Wszystkie dotychczasowe teorie wydają się słuszne (nadmierny skurcz zwieraczy, paradoksalne odruchy warunkujące rozpoczęcie wydalania, uwarunkowania psychosocjalne i wiele innych) jednak żadna z nich nie wyjaśnia w pełni drogi powstania trudno gojącej się rany w odbycie – bo tak w zasadzie trzeba nazwać przewlekłą szczelinę odbytu.

Ponieważ istnieje wiele teorii powstania szczeliny odbytu, jest także wiele metod jej leczenia i jak można się domyślić żadna nie jest idealna.

Dlatego też, oprócz wszystkich dotychczas stosownych zarówno farmakologicznych jak i zabiegowych technik jest miejsce na nowe strategie leczenia przewlekłej szczeliny, która w większości przypadków spełnia kryteria trudno gojącej się rany.

Osocze bogatopłytkowe oraz nowa bardziej zaawansowana postać produktu FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA jest metodą wysoce przydatną i szeroko stosowaną w różnych dziedzinach medycyny, gdzie oczekujemy „poprawy” w gojeniu się ran. Przykładem jest ortopedia, kardiochirurgia czy stomatologia. „Wampirzy lifting” w medycynie estetycznej jest SZCZEGÓLNIE popularnym przykładem wykorzystania regeneracyjnych możliwości czynników zawartych w osoczu bogatopłytkowym i fibrynie bogatopłytkowej.

Zatem wykorzystujemy regeneracyjne możliwości osocza bogatopłytkowego LUB FIBRYNY BOGATOPŁYTKOWEJ do leczenia w przypadku braku efektu standardowego leczenia szczeliny. Jest to prosta procedura w której pobieramy 20-40 ml krwi pacjenta. Po separacji w specjalnej wirówce zbierane jest osocze wzbogacone płytkami krwi lub osad zagęszczonej fibryny i płytek krwi. Tak przygotowany preparat podajemy w postaci wstrzyknięcia w brzegi oraz dno szczeliny. Zabieg przeprowadzony jest ambulatoryjnie w miejscowym znieczuleniu.

Płytki krwi produkują biologicznie aktywne białka inicjujące proces gojenia oraz odpowiedzialne za transformacje kolagenu i kolejne etapy formacji blizny i regeneracji tkanki. Nowa generacja preparatu pozyskiwanego z krwi pacjenta, następca osocza bogatopłytkowego (PRP) czyli FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA (Platelet Rich FIBRIN) zawiera płytki krwi oraz wszystkie aktywne czynniki odpowiedzialne za proces gojenia. Jest to skondensowany autologiczny (czyli pochodzący z własnej krwi pacjenta) preparat nie zawierający żadnych odczynników chemicznych. Fibryna BOGATOPŁYTKOWA pozyskiwana jest z krwi pacjenta pobranej do specjalnych probówek. W przeciwieństwie do osocza bogatopłytkowego (PRP) przygotowanie preparatu nie wymaga dodatkowych odczynników chemicznych a tylko odpowiedniego procesu separacji w specjalnych, ekstremalne precyzyjnych wirówkach, co ogranicza ryzyko reakcji alergicznej praktycznie do zera.